Hos Vianor bryr vi oss om planetens fremtid. Vi etterstreber å redusere vår negative påvirkning på miljø og klima, både i vår virksomhet og på tvers av verdikjeden.
Ved å gjenbruke og resirkulere dekk fremmer vi sirkularitet og bærekraftig bruk av ressurser
Vi reduserer våre egne utslipp ved å bruke energieffektive løsninger og kjøpe elektrisitet produsert med null CO2-utslipp.
Vi tar sikte på å gi dekkene lengre levetid. En måte å gjøre det på er gjennom sirkulær praksis som regummiering. Hvert år regummierer Vianor over 85 000 lastebildekk over hele Norge, Finland og Sverige, noe som sparer råvarer og forhindrer 10 millioner kg CO2-utslipp. Vi reparerer også mer enn 60 000 dekk årlig, noe som reduserer behovet for nye.
Alle brukte dekk vi mottar resirkuleres gjennom nasjonale dekkgjenvinningsselskaper. Hvis de ikke regummieres, blir de gjenbrukt, for eksempel som materiale i asfalt eller brukt som energikilde gjennom forbrenning. Alt annet avfall håndteres ansvarlig av en spesialisert avfallshåndteringspartner.
Vianor er en del av Nokian Tyres Group. Vil du vite mer om Nokian Tyres bærekraftsarbeid, kan du gå inn på Nokian Tyres bærekraftsside. I Nokian Tyres bærekraftsrapport finner du mer informasjon om bærekraft i hele konsernet. Du finner våre bærekraftsrapporter på siden Rapporter og presentasjoner.